0

Svetovna prvenstva

  • RESCUE 2008 - NEMČIJA

  • Leta 2008 smo si prvič ogledali svetovno prvenstvo v reševanju iz vode, ki je potekal v Berlinu v Nemčiji. Ta dogodek je bil za nas prelomnica, saj smo že takrat začutili močno navdušenje nad športom reševanja iz vode. Tekmovanje je vključevalo bazenske in plažne discipline, kar je pokazalo širino in raznolikost tega športa.

    Na prvenstvu so najbolj številčno sodelovali tekmovalci iz Avstralije, Amerike, Italije in Španije. Njihova strast in predanost sta nas navdihnili, da smo tudi sami začeli aktivno sodelovati v tem športu. Videli smo, kako pomembno je reševanje iz vode, ne le kot šport, ampak tudi kot veščina, ki rešuje življenja.

    Svetovno prvenstvo leta 2008 nam je odprlo oči in postalo je izhodišče za našo nadaljnjo pot in prizadevanja v svetu reševanja iz vode. Z vsakim novim dogodkom in tekmovanjem rastemo in se učimo, kar nas vedno znova motivira, da še naprej prispevamo k temu pomembnemu področju.
  • RESCUE 2010 - EGIPT

  • Od 2. do 17. oktobra je v Aleksandriji v Egiptu potekalo Svetovno prvenstvo v reševanju iz vode, pod imenom »Rescue 2010«. Tekmovanje je potekalo v vseh skupinah (tekmovanje držav, masters, tekmovanje med klubi in IRB), kjer je nastopalo preko 3000 športnikov in 1000 delegatov. Tekmovanje je bilo razdeljeno v 2 segmenta: prvi del se je odvijal v bazenskih disciplinah v olimpijskem bazenu v Aleksandriji (pool events), drugi del pa na obali Aleksandrije (beach events). V obeh delih je bilo na sporedu po 10 disciplin. Na letošnjem tekmovanju se je aktivno predstavila tudi Slovenija s svojo ekipo. Prvič v 100 letni zgodovini tekmovanj se je predstavila s 3 člansko ekipo, med katerimi je bil tudi Rok Kerin, poleg dveh najbolj aktivnih članov reševalcev iz vode v Sloveniji Roberta Jurkasa in Jurija Šerbca.
     
    Rok je nastopil je v dveh disciplinah. Prva je bila na sporedu v bazenu, kjer  je plaval 200m z ovirami. Nastop je minil brez predhodnega poizkusa, poleg tega pa se je z načinom plavanja seznanil ravno med nastopom. Med več kot 55 tekmovalci je ovojil 22. mesto. Roku je žal za to, da ni imel priložnosti vsaj enega poizkusa na progi, saj bi zagotovo lahko prišel v polfinale oziroma finale. Ravno tukaj je prvič v živo videl kakšne so ovire in kakšna je tehnika tekmovanja. Vseeno je z nastopom lahko zadovoljen, saj sedaj ve, da lahko tudi tukaj še precej izboljša svoje plavanje in poseže še precej višje.
     
    Veliko več si je Rok obetal od nastopa v morju (beach events), saj raje nastopa v odprtih vodah. Sicer je Rok tudi zelo uspešen daljinski plavalec. Rok pravi, da je nastop v morju oziroma v odprtih vodah tisti pravi, saj je tu potrebnega precej več znanja in je zaradi večih dejavnikov tudi precej bolj zanimiv od bazenskega. Tu je nastopal v disciplini Surf Race, kjer se štarta na plaži, se odteče preko valov v vodo, nato se odplava 400 m okoli boj in se v povratku na obalo surfa po valovih ter nato odteče v cilj. Tudi tu je nastopal prvič,  z razliko od prejšnjega nastopa, pa je tu imel dan in pol na voljo za trening in seznanjanje z pravili tekmovanja. Predvsem je tu najtežji del prehod preko valov v plavanje in prihod v cilj s tehniko surfanja, kjer se lahko pridobi ali izgubi več deset metrov. Tekmovalci so nastopali v dveh skupinah po 28 nastopajočih. Rok se je pomeril v prvi iskupini. Na presenečenje vseh je z lahkoto prišel med finaliste (prvih 16 iz skupine), saj je v svoji predtekmovalni skupini osvojil 6.mesto. Za popoldanski del pa se je pripravljal profesionalno in tako ob počitku pričakal finalni nastop 32. najboljših iz jutranjega dela.
     
    Na koncu finalnega nastopa je presenetil vse nastopajoče, saj se je v svojem premiernem nastopu zavihtel tik pod zmagovalni oder. Rok je po tekmi povedal: »Škoda za teh par metrov. Skozi celoten del tekme sem lovil tekmece, saj sem na startu veliko izgubil in bil po prehodu v plavalni del bolj med zadnjimi. Nato pa sem vedel, da je moj del vse do cilja, saj sem kar nekajkrat na treningih zasurfal na valovih, tako da se tega dela nisem bal. Žal mi je malce zmanjkalo do medalje, vseeno pa sem z nastopom zadovoljen. Nenazdanje pred prihodom sem sploh nisem vedel, kako se nastopa v tako velikih valovih in bi tak rezultat pred štartom takoj sprejel«. Naj še omenimo, da je s 4. mestom zaostal le za predstavniki Avstralije, Nove Zelandije in Južne Afrike, držav, kjer imajo valove za surfanje vsakodnevno na svojih obalah. Takoj za njim so se razvrstili še po en predstavnik prvih treh držav, tako da je Rok osvojil najboljšo uvrstitev med evropskimi predstavniki, saj je bil najbližji zasledovalec iz Evrope, še le na 11.mestu, kar priča o močni konkurenci na tekmovanju.
     
    Sicer pa gre tudi velika zahvala tudi obema predstavnikoma naše ekipe, tako Juriju kot Robertu, katera sta poskrbela za kompletno odpravo. Še več, ves čas tekmovanja sta bila aktivna in sta spremljala tako Roka kot tudi ostale tekmovalce, da sta si ustvarila dokumentacijo za nadaljnji razvoj tega športa pri nas in za izboljšave v tehnikah reševanja iz vode.
     
    Poleg njiju pa gre zahvala tudi ekipi Nizozemske, katera je pomagala največ naši ekipi. Tako so za Roka celotne stroške odprave krili iz nizozemskega tabora, poleg tega pa so mu posodili tudi tekmovalno kapo za nastop v Surf Race disciplini, saj je mi nismo imeli. Za nameček pa je tri dni pred odhodom na Svetovno prvenstvo odstopilo tudi kompletno vodstvo Zveze rešalcev iz vode Slovenije, z izjemo Roberta in Jurija, katera sta ostala sama in sta si tako morala udeležbo in vse stroške tekmovanja financirati sama. Poleg tega je bilo potrebno na prvenstvu poravnati tudi letno članarino v Mednarodni svetovni organizaciji reševalcev iz vode (ILS), vendar so tudi tukaj velikodušno pomoč ponudili v nizozemskem taboru, kjer so na koncu članarino za Slovenijo v ILS poravnali kar oni.
     
    Upamo, da bo tudi doseženi rezultat pomagal pri razvoju tega športa v Sloveniji in da bodo standardi reševanja iz vode v Sloveniji vendarle postali isti kot jih goji svetovna reševalska zveza ILS, katere članica je tudi Slovenija. Pri tem pa vsi skupaj upamo, da bo tudi država našla posluh in bo pomagala tako zvezi kot tudi njenim članom pri lažjem delu.
  • RESCUE 2012 - AVSTRALIJA

  • Novembra 2012 smo se udeležili svetovnega prvenstva v reševanju iz vode, ki je potekalo v očarljivem Adelaideu v Avstraliji. Naša ekipa je imela priložnost spremljati vrhunske tekmovalce, med katerimi je bil tudi naš vrhunski tekmovalec Rok Kerin. Rok se je pomeril v dveh disciplinah: 200 metrov z oviro ter 400m plavanja v morju.

    Konkurenca na prvenstvu je bila izjemno močna, saj so se tako največji reševalci iz vode z vsega sveta borili za naslov svetovnega prvaka.

    Tekmovanje je potekalo na različnih prizoriščih, vključno z bazenom, morjem in plažo. Občutki ob gledanju so bili nepozabni, saj smo lahko spremljali kombinacijo neverjetnih veščin in poguma vseh tekmovalcev. Energija in vzdušje na prizorišču je bila neustavljiva, kar je dodalo še večjo vrednost tej izkušnji.
    Navdušeni smo se vrnili domov, polni novih izkušenj.
  • RESCUE 2014 - FRANCIJA

  • Leta 2014 je Montpellier v Franciji gostil svetovno prvenstvo v reševanju iz vode, na katerem so se zbrali najboljši reševalci iz vode iz celega sveta. Tekmovanje je potekalo na čudovitih prizoriščih in vključevalo različne discipline, ki so testirale sposobnosti in tehniko tekmovalcev. Žal se Slovenija tokrat ni udeležila tekmovanja.

    Kljub temu smo spremljali tekmovanje z navdušenjem in bili navdihnjeni s predstavami tekmovalcev, ki so tako dokazali svojo predanost in spretnost. Montpellier 2014 bo ostal v naših spominih kot pomembno prvenstvo, ki je povezovalo reševalce iz vode iz celega sveta.
  • RESCUE 2016 - NIZOZEMSKA

  • Država kjer je potekalo svetovno prvenstvo v reševanju iz vode »RESCUE 2016« je bila Nizozemska. Bazenske discipline so se odvijale na bazenih plavalnega centra Pieter van den Hogenband v mestu Eindhoven, medtem ko so se oceanske discipline odvijale na centralni plaži v mestu Noordwijk.

    V kategoriji NATIONAL TEAMS OPEN, do 30. leta, je nastopil Lovro Polh, ki se je pomeril v disciplinah 200m ovire swim in 50m Manikin Carry. V kategoriji MASTERS, od 30. do 35. leta, je nastopil Matej Škoberne. V njegovem nastopu je bila vključena tudi bazenska disciplina plavanje z ovirami na 200 m in vleka lutke s plavutmi na 100 m, poleg tega pa se je tekmoval tudi v oceanskih disciplinah.

    Tekmovanje je združilo reševalce iz vode iz vsega sveta in predstavljalo izjemen dogodek, ki je prikazal izjemne spretnosti in tekmovalnost.

     

Uporabljamo bistvene piškotke za zagotovitev pravilnega delovanja in sledilne piškotke za razumevanje vaše interakcije z njim. Slednje bodo postavljene šele po soglasju. Naj izberem.

SPREJMI VSE
ZAVRNI